28 Kasım 2023 Salı
Anasayfa > NORVEÇ HABERLERİ Norge > NORVEǒTE DEAŞ’LI KADIN TERÖRİST HÜKÜMET KRİZİNE NEDEN OLDU

NORVEǒTE DEAŞ’LI KADIN TERÖRİST HÜKÜMET KRİZİNE NEDEN OLDU

22.01.2020 09:30 12 14 16 18 yazdır
Norveç’te Irkçı İlerleme Partisi (FRP), hükümetin DEAŞ üyesi kadının ve çocuğunun ülkeye dönmesine izin vermesi nedeniyle hükümetten ayrılma kararı aldı
NORVEǒTE DEAŞ’LI KADIN TERÖRİST HÜKÜMET KRİZİNE NEDEN OLDU
Norveç’te Irkçı İlerleme Partisi (FRP), hükümetin DEAŞ üyesi kadının ve çocuğunun ülkeye dönmesine izin vermesi nedeniyle hükümetten ayrılma kararı aldı.
Irkçı İlerleme Partisi lideri Siv Jensen, bir toplantı düzenleyerek, Norveç hükümetinden ayrılma kararı aldıklarını duyurdu. Jensen, 'Partinin üst düzey kişileri ve bakanların hükümeti terk etmesini talep ediyoruz' açıklamasında bulundu. Ayrılma nedeninin DEAŞ’lı bir kadının Norveç’e dönmesi olduğunu belirten Jensen, 'Çocukları eve götürebilirsiniz, fakat Norveç demokrasini yıkan ve tüm değer tabanını yıkmak isteyen insanları değil. Bu iş bitmiştir. Hükümete devam etmemize gerek yok' dedi.
Jensen, 'Hükümet ortağımızla anlaşamıyoruz. Bu nedenle hükümeti terk edeceğiz. Hükümete katılım kendileri için bir amaç değil, düşündüğümüz politikayı uygulamamız için bir araç olmuştur' ifadelerini kullandı.
Hükümetin diğer ortağı Sağcı (Högre) Parti’nin başkanı Başbakan Erna Solberg, bu açıklama üzerine Dünya Ekonomik Forumu Konferansı için yapacağı Davos ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri