20 Nisan 2019 Cumartesi
Anasayfa > ALMANYA HABERLERİ > Merkel'in Rakibi Friedrich Merz: CDU'nun değişime ve yenilenmeye ihtiyacı var
Merkel'in Rakibi Friedrich Merz: CDU'nun değişime ve yenilenmeye ihtiyacı var

Merkel'in Rakibi Friedrich Merz: CDU'nun değişime ve yenilenmeye ihtiyacı var

01.11.2018 14:06 12 14 16 18 yazdır
Friedrich Merz, CDU başkanlığı için ilan edilen adaylığı üzerine Federal Basın Konferansı kapsamında konuştu. Parti, marka özüyle ilgili netliği yeniden kazanması gerektiğini söyledi. Angela Merkel ile ilgili olarak "uzlaşacak bir şey" olmadığını söylüyor

Friedrich Merz, Alman siyasetinin efsanelerinden biri. Özellikle de bira bardağı altlığına yazdığı üç aşamalı vergi reformu formülüyle efsaneleşmiş bir muhafazakar politikacı. Hıristiyan Demokrat Parti CDU’nun çekirdeğinden yetişen, daha sonra Bundestag’da grup başkanlığını yürüten, ancak partiye doğudan gelen kadının taca çıkardığı 62 yaşındaki Merz, şimdi yeniden sahnede. Hem de o doğulu kadının, Angela Merkel’in müstakbel halefi olarak sahnede...Friedrich Merz, yıllar sonra siyaset sahnesine dönmek üzere harekete geçti.

İki Almanya’nın birleşmesinden sonra Merkel, dönemin lideri Helmut Kohl’ün elinden tuttuğu “kızı” olarak CDU’da yükseliyor; hatta Kohl’ün biyolojik babası olduğu şeklinde komplo teorileri üretiliyor, 2000 yılında parti liderliği, 2005’te şansölye koltuğu derken bugün artık Merkel devrini tamamlamış bulunuyor. Bavyera’nın ardından Hessen eyalet seçimlerinde de CDU’nun kan kaybına uğraması üzerine 7-8 Aralık’taki parti kurultayında liderliğe aday olmayacağını açıklayan Merkel, en geç 2021 seçimine kadar görevde. Ancak Amerikan usulüyle bir nevi “topal ördek” olarak… 1996... Helmut Kohl ve "manevi kızı" Angela Merkel.

Büyük koalisyon ortağı SPD’nin de ağır oy kaybına uğradığı ortamda Merkel’in aday olmayacağı zaten tahmin ediliyordu.  Parti kulislerinde aday isimleri şekillenmeye başlamıştı. Merkel’in yakın çevresinden parti Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer ve Kuzey Ren Vestfalya Başbakanı Armin Laschet ile muhafazakar delegeler arasında sıkı desteği bulunan Sağlık Bakanı Jens Spahn bu isimler arasındaydı.

Ancak Merkel’in “Aday değilim” dediği gün sürpriz aday olarak ortaya çıkan Friedrich Merz, seçim kayıplarıyla yılgınlaşan partiyi bir anda elektriklendirdi. Hem muhafazakâr kanada enerji getirdiği için iyi anlamda, hem de giderek sola kayan Merkel kanadı açısından kötümserlik anlamında. Merkel, göçmen politikası nedeniyle muhafazakar kanat tarafından eleştiriliyor. Merz ise AfD ile giderek yükselen sağ popülizme sekte vurabilecek damardan bir muhafazakar olduğu için destek buluyor.

İNTİKAM SAATİ Mİ?

Merkel ile Merz’in rekabet hikayesinin kırılma noktası 2002 genel seçimleri. CDU’nun kaybettiği o seçimin gecesinde parti lideri Merkel, Meclis grup başkanı olarak artık görevinin sona erdiğini Merz’e resmen bildirmiş ve Bundestag başkanlığını önermişti. Merz “Ben siyaset yapmak için buradayım, duyuru yapmak için değil” diyerek teklifi sert bir dille geri çevirmiş ve Merkel onun yerine grup başkanlığını üstlenmişti. Sahayı terkeden Merz, daha sonra verdiği bir röportajda “İstesem savaş çıkarır ve kazanırdım da ama partide hizipleşme istemedim” demişti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri