20 Temmuz 2018 Cuma
Anasayfa > TÜRKİYE > İshale İyi Gelen Yiyecekler İle İshal Nasıl Geçer, Ne Keser
İshale İyi Gelen Yiyecekler İle İshal Nasıl Geçer, Ne Keser

İshale İyi Gelen Yiyecekler İle İshal Nasıl Geçer, Ne Keser

12.07.2017 00:09 12 14 16 18 yazdır
Doğal yöntemler olarak ishale ne iyi gelir, hangi bitkisel tedavi ile ishal nasıl geçer ve ishali ne geçirir. Ayrıca ishale iyi gelen yiyecekler ile bitkileri, ishalin nedenlerini yazımızda bulabilirsiniz.

shali Ne Keser, ishale ne iyi gelir, Bitkisel Tedavi İle İshal Nasıl Geçer?ishale-iyi-gelen-yiyecekler
İshale ne iyi gelir sorusuna cevap değilse bile ishal iken ne yapılmaması gerektiğine güzel bir örnektir !

İshal Nedir: Kısaca, dışkının normalden daha yumuşak, sulu, sık ve fazla çıkası durumuna ishal denir. Suyun ana emildiği yer olan kalın bağırsak bazı zamanlarda suyu yeterince ememez, bu durumda bağırsaklarda bulunan su dışkı ile atılır. İshal bir hastalık çeşidi değil polifaktöriyel nedenli bir semptomdur. Günde 200 gram üzeri sulu ve yumuşak dışkı atılmasına da ishal denilebilir. 5 yaş altı çocuklarda zatürre hastalığından sonra en fazla ölüm nedenleri arasındadır. Ayrıca bir çok hayvan türü de ishal yüzünden yaşamını kaybetmeye devam etmektedir.  Bu yüzden ishal nedenleri, ishale ne iyi gelir, ishal nasıl geçer konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Şuradan bebeklerde ishal tedavisi için bitkisel çözüm yöntemleri yazımıza bakınız.

İshal Neden olur: Farklı etkenlere bağlı olarak görülen ishal, genellikle belirli bazı yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi de ishalin nedenleri arasında olabilir.  Uzun süreli görülen ishal durumunda, kişi de kilo kayıpları ve önemli ölçüde bitkinlik görülebilmektedir. Aynı zamanda ishal, kişinin normal yaşantısının seyrini değiştirebilecek düzeye gelebilir. İshal nedenleriarasında yer alan faktörlere baktığımızda beslenme bozukluklarının önemli yer kapladığını görürüz. Çok fazla baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler, alkol ve çok lifli gıdaların yanı sıra süt  ve süt ürünlerinin çok tüketilmesi sonucunda ishale neden olur diyebiliriz. İshal neden olur sorusunun bir diğer ayağı ve ishal nedenleri ise enfeksiyon kaynaklı olabilir. Tüketilen gıdaların bozuk olması durumunda bazen bu gıdalardan bazı bakteri, mantar ya da virüsler bağırsaklarımıza ulaşıp ishale neden olur. İshal nedenleri arasında enfeksiyonun da yer alması yemekleri hazırlarken hijyene dikkat edilmesi gerektiğini de tekrar vurgulamaktadır. İshal nedenleri arasında yer alan bir diğer husus ise enzim eksikliği gibi durumlar olabilir. Örneğin süt içince ishal olma konusunda dünyadaki bazı halklarda hassasiyet vardır. Türkiye, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri, başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin büyük bir kısmı ve Güney Amerika ülkelerinde yaşayan insanlarda önemli sayıda bu durum görülebilir. Laktoz intoleransı olarak adlandırılan bu duruma bağırsaklarda bulunan laktaz enziminin yeterli düzeyde çalışmaması ya da eksikliği sebep olur. Bu durumda süt şekeri olan laktoz parçalanamaz ve süt sindirilemez. Bundan muzdarip insanlar laktozsuz süt alarak tüketmelidirler. Yukarıda da okuyacağınız üzere ishal neden olur sorusunu üç ana kaynak üzerinde toplayabiliriz.

İshal Tedavisi: İshal bilinen tek bir nedene dayalı oluşmaz, farklı ishal nedenleri olabilir. Teşhis konulduktan sonra ishal ishal nasıl geçertedavisine başlanır. Hiçbir mikrop kapma veya hastalık belirtisi olmadığı zaman da ishal ortaya çıkabilir. Örneğin vücudun fazla oranda aldığı C vitamini, yanlış besleme, kirli su veya fazla şekilde magnezyum alınması bağırsakhareketini bozarak (Diareishale neden olurİshal tedavisi noktasında bir diğer önemli husus ise yetişkinlere önerilen ishal tedavisi çocuklar ve bebekler için önerilen ishal tedavisinden farklı olabilir. Bu neden çocuklar ve bebeklerde ishal tedavisi doktor gözetiminde yapılmalıdır.

İshal vücutta bulunan suyu fazlasıyla harcadığı için (dehidratasyon) çok ciddi sorunlara neden olabilir. Dehidratasyon temel olarak vücudun ihtiyacı olan su ve su kaybına bağlı eşlik eden sodyum, potasyum ve magnezyum gibi önemli mineralleirn vücuttan kaybedilmesi ile kendini belli eden bir durumdur. Özellikle yaşlı insanlar, çocuklar ve bebeklerde ishal  dehidratasyon nedeniyle daha tehlikeli olabilir. Dehidratasyon vücutta hayati önem taşıyan organlarımız olan kalp, karaciğer, akciğer ve böbreklere yeterli kan dolaşımı sağlanamamasına ve dolayısıyla öncelikli olarak böbreklerin etkilenmesine neden olur. Bu duruma neden olacak ağırlıkta bir dehidratasyon yaşlı ve bebeklerde hızla sıvı desteklenmesini gerekli kılar. Böylelikle ishale bağlı azalan idrar çıkışının normal seviyelere ulaşması amaçlanır. Birkaç gün veya çok ağır seyreden bazı ishal durumlarında yaşlı hastaların idrar ihtiyacı olmadıklarından bahsetmeleri veya altlarına bez bağlı olan bebeklerin alt bezlerinin kuru olması aileler için uyarıcı olmalıdır. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde vücudun su ihtiyacı mineralle desteklenmiş Oral Rehidratasyon Sıvısı kısaca ORS ( 1 çay kaşığı tuz-1 çay kaşığı yemeklik karbonat-4 çorba kaşığı şeker ve 1 lt kaynamış soğutulmuş su) hazırlanarak takviye edilmeye çalışılır. Bu durum tıbbi bir acil oluştururken hafif mevsim ishalleri için sizlere önereceğimiz farklı bitkisel kürler hem bağırsak yatıştırıcı etki ile ishali keserken hemde sıvı ihtiyacınızı yerine koyacağı için destek tedavisi oluşturur.

İshale iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri ile ishal nasıl geçer, ishali ne keser, ishale ne iyi gelir

Başlangıç olarak bitkisel ishal tedavisi için İbrahim Saraçoğlu kür tarifini verelim. İshale iyi gelen yiyecekler ile ishal nasıl geçer ve ishali ne keser, ishale ne iyi gelir sorularının cevabı aşağıdadır.

İshale İyi Gelen İbrahim Saraçoğlu Kürü : İshal bitkisel tedavisi için İbrahim Saraçoğlu hocamız kuru karanfil kürünü önermekte. Eğer ki bu bitkisel kürü uyguladınız ve 3 gün sonra ishalim geçmiyordiyorsanız uzun süren ishal durumunda kesinlikle olarak doktora gitmelisiniz.

Kür Tarifi : Karanfil ishal tedavisi için çok faydalıdır ve bağırsak florasını dengeler. İshale iyi gelen yiyecekler arasındadır. 10 adet kuru karanfili kırın ve en fazla 1 bardak suyla sabah, akşam aç karnına içmek ishale ne iyi gelir. Özellikle yaşlılar için ani tuz, su kaybetmek tansiyonu düşürebilir.

ishali ne geçirir
İshal çoğu zaman bir hastalık olmayıp bağırsakların bozulmasına neden olan bakteri, parazit veya toksinlerin atılması için bir semptomdur.

Sürekli İshal Tedavisi İçin Kür: Sorun Gluten Enteropatisi (Çölyak Hastalığı) değilse 1 tatlı kaşığı süpürge tohumu havanda ezilir ve öğle yemeğinden önce bir kaç yudum suyla içilir. Öğleden sonra ise (3 saat sonra) ebegümeci 4 yaprağı 1 bardak suda kaynatılıp içilir veya kurulmuş da olabilir. Mide gurultusu ve ishal tedavisi için yöntemidir.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri