20 Nisan 2021 Salı
Anasayfa > BULGARİSTAN HABERLERİ > Ermenistan Büyükelçisine Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Twitter üzerinden tepki gösterdi

Ermenistan Büyükelçisine Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Twitter üzerinden tepki gösterdi

05.03.2021 13:48 12 14 16 18 yazdır
Sofya’daki Ermenistan Büyükelçiliği’nin Türkiye’yi hedef alarak “Türk köleliğinden kurtuluşunuzun yıldönümünü kutlarız” diye mesaj yayınlamasına, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Twitter üzerinden tepki gösterdi.
Ermenistan Büyükelçisine  Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Twitter üzerinden tepki gösterdi

Bulgaristan'ın 3 Mart’ta kutladığı Milli Günü nedeniyle, ..!

Sofya’daki Ermenistan Büyükelçiliği’nin Türkiye’yi hedef alarak “Türk köleliğinden kurtuluşunuzun yıldönümünü kutlarız” diye mesaj yayınlamasına, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Büyükelçi Aylin Sekizkök, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sofya’daki Ermenistan Büyükelçiliği’ne tavsiyem şudur: Türkiye ve Bulgaristan NATO müttefikidirler . Türkler ve Bulgarlar zor zamanlarda birbirlerine destek olan komşulardır. Sürekli tarihi açıdan nefret içerikli tutumları öne çıkarmak yerine barışçıl olmayı deneyin” ifadelerine yer verdi.

GEREKEN YANITI VERDİM

Sekizkök, Hürriyet’e yaptığı açıklamada ise “Ermenistan Büyükelçiliği’ne gereken yanıtı verdim” diyerek şöyle konuştu: “Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler her alanda çok iyi durumda. İlişkilerimizi daha da ileriye götürme gayreti içerisindeyiz. İki ülke arasındaki bu dostluk, müttefiklik ve bölge barışına katkı sağlayan tutumlar, anlaşılan Ermenistan Büyükelçiliği’ni rahatsız etmiş. Ermenistan Büyükelçiliği yaptığı ajitasyon içerikli bu paylaşımla Bulgar dostlarımızı kışkırtma hesapları içindeydi. Ancak bu emellerine ulaşamadılar.”

Bulgaristan, ‘93 Harbi’ olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrası 3 Mart 1878’de imzalanan Ayastefanos (Yeşilköy) Antlaşması Bulgaristan Prensliği’nin kurulmasına olanak sağladığı için, her yıl 3 Mart’ı milli bayram olarak kutluyor. Sofya yönetimi, son dönemde resmi söylemlerinde Türkiye’yi rencide edici açıklamalardan kaçınmayı tercih ediyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri