15 Eylül 2019 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Ümmiye Yılmaz ERÇEVİK > ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR...!
Ümmiye Yılmaz ERÇEVİK

ÇOCUKLARINIZ SİZİN VİTRİNİNİZDİR...!

19.05.2017 16:45 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ümmiye Yılmaz ERÇEVİK
Çocuk terbiyeyi babadan zekâyı ve öngörüyü anneden alır. Öyleyse babalar ağızlarından çıkan kelimelerin gücünün farkında olacaklar. Anneler ise davranışlarıyla çocuklarının gözünün önünde iyi örnekler teşkil edeceklerdir. Yoksa ne mi olur? Elbette felaket?
Ağzından küfür ve hakaret düşmeyen bir babanın varlığı ile vurdumduymaz hareketler içinde olan bir annenin varlığından ortaya çıkan çocuğun geleceğinin pek de parlak olmayacağını belirtmeliyim. Çocuklarınız sizin vitrininizdir. Bunu asla unutmayın çocuklar ailelerinin görünen yüzleridir. Muhteşemlik asla çirkeflik barındırmaz.
Asık suratlı babalar, çocukla yüz göz olan annelerin davranışları çocukların karakterlerinde gelgitler oluşturabilir. Çocuk nasıl davranacağı konusunda çevresinde örnek bulamazsa yanlış arkadaşlıklar ve alışkanlıkların içerisinde kaybolabilir.
İyi gözlem ve dikkatli ebeveynlerin çocukları başarıya daha kolay ulaşırlar. Çünkü aileleri onların isteklerini, hedeflerini ve arzularının farkındadırlar. Diyalog bittiği zaman aranızdaki bağda zedelenmiştir. Artık çocuğunuz bir yabancıya dönüşmeye başlamıştır. O nedenle güçlü diyalog aradaki sevgi ve saygı bağını sağlamlaştıracaktır.
Çocuk, ana baba elinde birer emanettir. Çocukların temiz kalpleri kıymetli bir cevher olup, toprak gibi, her şekli alabilir. Küçük iken, hiçbir şekle girmemiş ruhlar anne babanın elinde iyi ya da kötü bir şekle bürünür. Güzel görünümlü bir şekil verilirse testi olan toprak kötü ellerde çamurlaşacaktır. Sanat eseri oluşturmakta bir çamur yaratmakta biz büyüklerin ellerindedir. O nedenle çocuklarınızın kaderleri ile oynamayınız.
Çocukta ne zaman iyi bir davranış görülürse, onu takdir etmeli, mükâfatlandırılmalıdır! İnsanların yanında bazen onu övmelidir. Teyzesi benim çocuğum böyle yaptı diyerek çocuk doğru olana teşvik edilmelidir. Olur, olmadık sudan sebeplerden çocuklar azarlanmamalıdır. Sık sık azarlanan çocuk, cesaretlenir, gizli yaptıklarını açıktan yapmaya başlar. Yaptığı kötü işlerin zararı, kendisine tatlı dil ile anlatılmalıdır. Unutmayın tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.
İyi bir dini eğitim ve vatan sevgisi erken dönemlerde aşılanmalıdır. Allah korkusu olmayan birey zaman içinde yaşadığı toplum içinde zararlı bir mikroba dönüşecektir. Mikrobun hastalandırdığı bir millette rahat ve huzurlu yaşamanın imkânı yoktur.
Sevgiyle kalın?
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.