09 Mart 2021 Salı
Anasayfa > BULGARİSTAN HABERLERİ > Bulgar milliyetçiler dağın adından rahatsız: Türkçe isim değiştirilsin

Bulgar milliyetçiler dağın adından rahatsız: Türkçe isim değiştirilsin

21.02.2021 09:06 12 14 16 18 yazdır
Bulgaristan'da Balkanlar'ın en yüksek dağı Musalla'nın adının değiştirilmesini talep eden aşırı milliyetçi muhalefet partisi, "Dağı Türkçe isminden arındırıp Aziz İvan Rilski adını verelim" talebinde bulundu.
Bulgar milliyetçiler dağın adından rahatsız: Türkçe isim değiştirilsin


Aşırı sağ ırkçı söylemleriyle tanınan Bulgaristan’ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe Partisi (NFSB), Balkanlar’ın en yüksek dağ zirvesi Musalla’nın adının değiştirilmesi için Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e mektup gönderdi.

Birçoğunun adı Osmanlı döneminden kalma

NFSB tarafından gönderilen mektupta, zirvenin adının Türkçe olduğu gerekçesiyle isim değişikliği talep edildiği belirtilerek, ülkede Osmanlı döneminden kalma çok sayıda Türk ve Arap ismi taşıyan yer bulunduğu ifade edildi.

"Adı Aziz İvan olsun"

Söz konusu yerlerin isimlerinin Bulgarca ile değiştirilmesi sürecinin devam ettiğinin vurgulandığı mektupta, zirveye Aziz İvan Rilski adı verilmesi talep edildi.

Musalla isminin, “Allah’ın yolu”, “Allah’a ulaşan yol” ve “Allah’a yakın” anlamlarına geldiği belirtiliyor.



Ülkedeki siyasi gözlemciler, 4 Nisan tarihinde ülkede gerçekleştirilecek olan genel seçimlere işaret ederek, aşırı sağ oluşumların her seçim öncesi Bulgaristan’daki Türkleri ve Türkiye’yi seçim malzemesi olarak kullandığını vurguluyor. Geçtiğimiz yıllarda da, 2 bin 925 metre yüksekliğindeki zirvenin adının çeşitli aşırı sağ milliyetçi siyasi oluşumlar tarafından değiştirilmesi istenmişti.
Kaynak:(Yenişafak)

Muharrem Seren 
Avrupa Haber 
www.avrupahaber.net 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri