10 Aralık 2022 Cumartesi
Anasayfa > AVRUPA HABER SON DAKİKA > Avrupa'ya yapılan sığınma başvurusu bu yıl 20 bini geçti

Avrupa'ya yapılan sığınma başvurusu bu yıl 20 bini geçti

03.10.2022 03:27 12 14 16 18 yazdır
Schengen başvurularının dikkatle incelenmesinde bu ve ekonomik durum da rol oynuyor
Avrupa'ya yapılan sığınma başvurusu bu yıl 20 bini geçti

Konsolosluklar ve ülke yönetimleri bununla baş etmeye çalışıyor. Bekleme sürelerini azaltmanın ve vize sisteminin fonksiyon göstermeye devam etmesini sağlamanın yollarını arıyorlar. Ben de bu konuyu iki-üç kez gündeme getirdim; tabii ki sorunlar olduğunu ve başvuruları işleme konusunda hızlanmamız gerektiğini; ancak siyasi bir sorun olmadığını söyledim"

Ankara

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’de artan vize redlerinin ardında siyasi bir karar olmadığını söyledi.

T24’e Ankara’daki AB Türkiye Delegasyonu’nda verdiği söyleşide Türkiye’nin artık vatandaşlarının en çok Avrupa ülkelerine sığınma başvurusu yaptığı ülkelerden biri haline geldiğini söyleyen Meyer-Landrut, 2022 yılında Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine henüz yılın bitmesine 3 ay olmasına rağmen 20 binden fazla sığınma başvurusu yapıldığını ifade etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Türkiye’deki mevcut ekonomik durum ve çok sayıda sığınma başvurusu gelmesi nedeniyle vize başvurularının daha dikkatli incelendiğinin sinyallerini verdi:

"Belki neden başvuruların detaylı incelendiğine daha yakından bakmamız gerekir: Türkiye artık vatandaşlarının Avrupa’ya en çok sığınma başvurusu yaptığı 4-5 ülkeden biri. Bu sayı artmaya devam ediyor. Bu yıl 20 bini çoktan geçti. Bu gelişmeler tabii ki vizelerin incelenmesinde rol oynuyor."

Meyer-Landrut da tıpkı Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor gibi vize konusunun boyutunun Türkiye’de konuşulduğu kadar büyük olmadığını, Türkiye’de redlerin ‘küresel ortalamanın biraz üstünde olduğunu’ iddia etti.

Öte yandan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı konumundaki Büyükelçi, ‘’Türkiye’den yapılan başvurularda geçen senelere kıyasla daha fazla sahte evraka rastlandığını, bunun da ret sayılarının şişmesinde rol oynadığını’’ öne sürdü.

Diğer bütün AB aday ülkelerinin AB ile vize serbestisi olduğuna dikkat çekildiğinden ve Türkiye’den farklı olarak tüm kıstasları karşılayıp karşılanmadığı sorulduğunda da Büyükelçi, “Vize serbestisi kararları alındığına göre AB, koydukları kıstasların karşılandığına inanıyor demektir.” yanıtını verdi.

Etiketler : Avrupa'ya yapılan sığınma başvurusu bu yıl 20 bini geçti
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri
  • Hollanda'dan Türk vatandaşlarına vize kararı'Netherlands Worldwide' adlı sitedeki duyuruda "Türk uyruğuna sahip misiniz? 1 Aralık 2022 tarihinden itibaren Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı'nda transfer için havalimanı transit vizesine ihtiyacınız olabilir" denildi
  • Uçak modu' dönemi sona eriyor. Avrupa Komisyonu tarih verdiAvrupa Birliği ülkelerinde seyahat eden havayolu yolcularının telefonlarını uçak moduna almasına gerek bırakmayacak. Tarih veren Avrupa Komisyonu yolculara yeni hizmetler sunulacağını açıkladı.
  • 3 ülke daha Schengen bölgesine katılıyor!AB Komisyonu’nun yapılan toplantısında 3 ülkenin daha Schengen bölgesinde dahil edilmesi konusunda olumlu rapor verildiği belirtilirken, konuya ilişkin kararın 8 Aralık’ta yapılan toplantıda oylanacağı bildirildi.
  • AB'den Kosova ve Sırbistan'a gerilimi düşürme çağrısı!Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilimin düşürülmesi çağrısı yaparak, "Kosovalı Sırplar derhal görevlerine dönmeli" dedi