28 Kasım 2023 Salı
Anasayfa > Yazarlar > MUHARREM SEREN > Almanya’da Çocuk Parası
MUHARREM SEREN

Almanya’da Çocuk Parası

04.03.2020 01:59 12 14 16 18 yazdır
Yazar : MUHARREM SEREN
Almanyada çocuk Parası "Kinderzuschlag "
Nedir,nasil basvuru yapilir.?
Bundan dolayı bu haftaki konumuzu Almanya’da çocuk sahibi olupta dar gelirlilere ödenen 'Ek-Çocuk Parası’na (Kinderzuschlag)' ayırmayı uygun gördük.
Mevcut uygulamaya göre anne-babalar, çocuğunu yalnız yetiştirenler, hanelerinde yaşayan ve evli olmayan çocuklara 25. yaşını dolduruncaya kadar aşağıdaki hallerde "Çocuk Parası Zammı" alma hakkına sahiptirler. Eğer;
* bu çocuklar için çocuk parası veya çocuk parası ödemesine engel oluşturan bir başka ödeme (Çocuk Parası Kılavuzu’nun 7. No.lu maddesine bkz.) alınıyorsa, 
* anne babaların aylık gelirleri, gelir taban sınırına ulaşıyorsa, 
* dikkate alınması gereken gelir ve varlıklar, gelir tavan sınırını aşmıyorsa, 
* ailenin ihtiyacı, çocuk zammı ödemesi ve muhtemel ikametgah parası ile karşılandığı için İşsizlik parası/ sosyal ödeme hakkı mevcut değilse.
Çocuk Parası zammı, ortak hanede yaşayan her çocuk için en çok aylık 140 Euro tutar. Birden fazla çocuk için çocuk zammı hakkı mevcut olması halinde toplam olarak ödenecek bir çocuk zammı oluşturulur.
Çocukları olan, düşük gelir ve mal varlıkları sebebiyle Arbeitslosengeld II, Sozialgeld veya Sozialhilfe hakkına sahip olan anne babalar, bunun yanı sıra sadece çocuk parası alırlar, ancak çocuk zammı alamazlar.
Anne baba için asgari gelir sınırı 900 Euro, çocuğunu yalnız yetiştirenler içinse 600 Euro’dur. Anne babalar, ancak aylık gelirleri para veya para değeri olarak (örneğin çalışılarak edinilen brüt kazanç, Arbeitslosengeld I, Hastalık parası v.b.) söz konusu asgari gelir sınırına (ikametgah parası ve çocuk parası hariç) ulaştığı takdirde talep edebilirler. Değerlendirme miktarı aşağıdaki kalemlerden oluşur: Geçimin sağlanması için öngörülen götürü ödemeler ve konut ve kalorifer masrafları. Bunlar şöyle hesaplanır: 
* Eşinden ayrı yaşayan anne veya baba (standart ödemenin yüzde 100’ü kadar): 351 Euro. 
* Anne ve baba (her biri için standart ödemenin yüzde 90’ı kadar): 632 Euro. 
* Çocuklar 14. Yaşlarını dolduruncaya kadar (standart ödemenin yüzde 60’ı): Her biri 211 Euro.
* Çocuklar 15. yaşlarından 25. yaşlarını dolduruncaya kadar (standart ödemenin yüzde 80’i): Her biri 281 Euro. 
* Buna, eşinden ayrı yaşayan anne veya baba için, götürü ek ödemeler ile gebelik ve malûllük hallerinde fazla masraflı beslenme giderleri de eklenir (Ocak 2009 tarihi itibariyle).
Ayrıca bir çocuğun kendi gelir ve mal varlığının mevcut olması halinde bu gelir veya mal varlığı, azami çocuk zammı miktarından (140 Euro) düşürülür. Yani bu çocuk için çocuk zammı hesaplanmaz.
Birden fazla çok çocuğun söz konusu olması halinde bütün çocuklar için bir toplam çocuk zammı miktarı oluşturulup bu meblağ esas alınarak çocukların toplam gelir ve mal varlıkları miktarı düşürücü unsur olarak dikkate alınmaz. Aksine, her çocuğa isabet eden azami çocuk zammı hakkından çocuğun geliri ve mal varlığı miktarı düşülür ve böylece azaltılmış bireysel çocuk zamları toplanarak toplam çocuk zammı hesaplanır.
Çocuk zamının yazılı olarak ayrıca talep edilmesi zorunludur. Başvurular Federal Çalışma Ajansı-Aile Kasası (Familienkasse) yapılmalıdır. Unutmamak gerekir ki, dilekçenin verildiği tarihten itibaren çocuk zammı ödemesi yapılmaktadır.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.