01 Haziran 2020 Pazartesi
Anasayfa > ALMANYA HABERLERİ > Almanya’da 3 milyondan fazla kişi tam gün çalışmasına rağmen 2 bin eurodan az kazanıyor

Almanya’da 3 milyondan fazla kişi tam gün çalışmasına rağmen 2 bin eurodan az kazanıyor

28.04.2019 17:53 12 14 16 18 yazdır
Almanya’da tam gün çalışanların yüzde 16’sı ayda brüt 2 bin euronun altında kazanıyor. Sol Partili milletvekili Zimmermann, bu para ile geçinmenin zor olduğuna dikkat çekti.
Almanya’da 3 milyondan fazla kişi tam gün çalışmasına rağmen 2 bin eurodan az kazanıyor
Almanya’da tam gün çalışan yaklaşık 3 milyon 380 bin kişinin aylık kazancı brüt 2 bin euronun altında kalıyor. Sol Partili milletvekili Sabine Zimmermann’ın soru önergesine Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın verdiği yanıt, 2017 yılı sonunda çalışanların yüzde 16’sının ayda brüt 2 bin euronun altında kazandığını ortaya koydu.

Alman Haber Ajansı’nın (dpa) haberine göre, Almanya’nın batı ve doğu eyaletleri ile arasında da farklılık gözlemleniyor. Buna göre, Almanya’nın batı eyaletlerinde tam gün çalışanların yüzde 13,5’ini oluşturan 2 milyon 320 bin kişi ayda 2 bin euronun altında para kazanıyor. Doğu eyaletlerinde ise çalışanların yüzde 27,5’ini oluşturan 1 milyon civarında kişinin aylık kazancı brüt 2 bin euronun altında kalıyor.

Temizlik işçileri en az kazanan kesim

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinden milletvekili Rene Springer’in soru önergesine Alman hükümetinin verdiği yanıt ise kazancı en düşük kesimin temizlik işçileri olduğunu ortaya koyuyor.

2017 yılı sonu verilerine göre, temizlik işlerinde çalışanlar brüt olarak ayda ortalama bin 861 euro kazanıyor. Temizlik işçilerini ayda ortalama bin 961 euro kazanan otelcilik ve gastronomi sektörü çalışanları izliyor.

DW TÜRKCE
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri