27 Eylül 2020 Pazar
Anasayfa > ALMANYA HABERLERİ > Alman siyasetçilerden Merkel’e insan hakları çağrısı

Alman siyasetçilerden Merkel’e insan hakları çağrısı

24.01.2020 17:42 12 14 16 18 yazdır
Alman siyasetçiler, Merkel’in ziyaretinde Türkiye’deki insan hakları ihlallerini gündeme getirmesini ve Erdoğan’ı uyarmasını talep etti.
Alman siyasetçilerden Merkel’e insan hakları çağrısı
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugün gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öncesi Alman siyasetçilerden Merkel’e çağrılar geliyor. Muhalefetteki Hür Demokrat Parti’nin (FDP) dış politika uzmanı Alexander Graf Lambsdorff, Merkel’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la açık bir şekilde konuşması gerektiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan, iç siyasette insan haklarını ayaklar altına alıyor. Parlamentonun da gücü elinden alındı, yargı hükümetin kontrolü altında, medya da susturulmuş durumda” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dış politikada da Suriye ve Libya’da tek başına hareket ettiğini ve ayrıca İslamcı milislerin yanında durduğunu söyleyen Lambsdorff, sözlerini "Tüm bunlar bir NATO üyesi ve Avrupa Birliği'ne aday bir ülkenin yükümlülüklerine aykırı” şeklinde sürdürdü. Merkel’e kendisine mülteci sorunu konusunda baskı yapılmasına izin vermemesini isteyen Lambsdorff, mülteci anlaşmasından Avrupa Birliği gibi Türkiye’nin de faydalandığını ifade etti. 

"Türkiye'ye gidemiyorum”

Muhalefetteki Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir de Avrupa Birliği'nden Erdoğan’ın mülteciler konusunda baskı kurmasına izin vermemesini istedi. “Avrupalı ortaklarımızla Erdoğan’ın yılın devamında tamamen kendi çıkarları doğrultusunda daha fazla mülteciyi Avrupa’ya göndermesine karşı hazırlık yapmalıyız” diyen Özdemir, Erdoğan’ın liberal demokrasileri istikrarsızlaştırmak için mülteci sorununu kullandığını savundu.

“Erdoğan için zayıf bir Avrupa iyi haber” diye sözlerini sürdüren Özdemir, Merkel’in Türkiye ziyaretinde kendisini yanına almamasını da eleştirdi. Özdemir, Alman Federal Meclisinde 2016 yılında kabul edilen Ermeni soykırımı kararında belirleyici rol oynayan bir milletvekili olduğunu ve o tarihten bu yana da Türkiye’ye gidemediğini dile getirdi.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri